Olej kokosowy – korzyści zdrowotne
Olej kokosowy – korzyści zdrowotne
Olej kokosowy – korzyści zdrowotne poparte dowodami naukowymi
-
Olej kokosowy zawiera kwasy tłuszczowe o silnych właściwościach leczniczych
Jest bogaty w zdrowe tłuszcze nasycone, znane jako trójglicerydy o średniej długości łańcucha (MCT), które mają inne działanie, niż większość innych tłuszczów w diecie. Dzięki takiej budowie tłuszcze te wykazują zdolność do przyspieszenia przemiany materii, co sprawia, że spalamy kalorie w szybszym tempie. Ponadto tłuszcze MTC odwracają oporność na insulinę i poprawiają funkcje poznawcze. Podnoszą również poziom „zdrowego” cholesterolu HDL we krwi, co wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem choroby serca. Po spożyciu tłuszczy MCT, trafiają one bezpośrednio do wątroby, gdzie są używane jako szybkie źródło energii lub przekształcane w ketony. Ketony mogą mieć potężne korzyści dla mózgu i są wykorzystywane w leczeniu epilepsji, choroby Alzheimera i innych chorób.
2. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, olej kokosowy przyspieszy redukcję tłuszczu wewnętrznego
W książce „Dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej… i co dalej?” swoją uwagę kierowałam nie na ilość spożywanych kalorii, lecz na jakość żywności oraz jej biodostępność. Okazuje się, że źródło dostarczanych kalorii jest ważniejsze niż ich ilość, ponieważ mają zupełnie inny wpływ na nasze zdrowie, układ hormonalny i wagę. Trójglicerydy o średnim łańcuchu MCT zawarte w oleju kokosowym mogą zwiększać liczbę spalanych kalorii w porównaniu do takiej samej ilości kalorii z tłuszczów o dłuższym łańcuchu; mogą też zwiększyć przemianę materii nawet o 120 kcal dziennie. Dodatkowo tłuszcze te wydają się być szczególnie skuteczne w zmniejszaniu tłuszczu z brzucha, który gromadzi się w jamie brzusznej i wokół narządów. Jest to najniebezpieczniejszy tłuszcz ze wszystkich, który jest ściśle związany z wieloma przewlekłymi chorobami cywilizacyjnymi. W innym badaniu u 20 otyłych mężczyzn odnotowano zmniejszenie obwodu talii o 1,1 cala (2,86 cm) po 4 tygodniach 30 ml (2 łyżki stołowe) oleju kokosowego na dobę.
-
Olej kokosowy pomaga w regulowaniu apetytu (dzięki niemu spożywamy mniej)
Dzięki obecnym w oleju kokosowym tłuszczom MCT oraz zastosowaniu diety niskowęglowodanowej, znacznie szybciej udaje nam się wejść w ketozę odżywczą i aktywować tzw. fatburnin gzone, nie odczuwając przy tym głodu. Badania pokazują, że osoby spożywające trójglicerydy o średniej długości łańcucha spożywali nawet o 256 kcal mniej. Wiadomo jest również, że osoby które spożywają tłuszcze MCT w pierwszym posiłku, spożywają mniej kalorii w kolejnym, gdyż czują się syci przez dłuższy czas, i co najważniejsze, nie podjadają.
-
Populacje, w których spożycie oleju kokosowego jest wysokie, są zdrowsze
Najlepszym przykładem takiej populacji są Tokelauczycy, którzy żyją na południowym Pacyfiku. Zjadali ponad 60% kalorii z orzechów kokosowych. Podczas badań stwierdzono, że są w doskonałym stanie zdrowia, z bardzo niskimi wskaźnikami chorób serca, cukrzycy, nowotworów lub chorób zwyrodnieniowych. Kolejnym przykładem są Indie, gdzie w rejonach uprawy kokosa nie odnotowuje się prawie w ogóle chorób serca. A co więcej, po wprowadzeniu tam zaleceń ograniczenia spożycia oleju kokosowego, pod zarzutem że jest on szkodliwy dla zdrowia i zastąpieniu go olejem między innymi sojowym, dało rezultat wzrostu zachorowań na choroby serca aż trzy krotnie w ciągu 10 lat, wzrosła również liczba osób z nadwagą, otyłością i cukrzycą.
-
Olej kokosowy może podnieść dobry cholesterol HDL
Olej kokosowy, pomimo że zawiera naturalne tłuszcze nasycone, wykazuje działanie zwiększające poziom dobrego cholesterolu HDL w organizmie. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe mogą również pomóc w obniżaniu utlenionej formy złego cholesterol LDL. Podnosi HDL, dobry cholesterol. Poprawia jakość, rozmiar i typ cholesterolu. Obniża całkowity stosunek cholesterolu do HDL, co daje o wiele lepszy wskaźnik ryzyka chorób serca, niż LDL.
-
Olej kokosowy poprawia florę jelitową
Kluczem do zdrowia jest prawidłowa flora jelitowa. W skład oleju kokosowego w około 50% wchodź kwas laurynowy, który po strawieniu tworzy substancję zwaną monolauryną. Zarówno kwas laurynowy, jak i monolauryna, wykazują bardzo silne właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne. Dzięki tym właściwościom stosowanie oleju kokosowego przynosi bardzo korzystne rezultaty w walce z drożdżakiem candida albicans, jak również z innymi patogenami, takimi jak staphylococcusaureus. Zaburzona flora jelitowa w dużej mierze wpływa na przyrost naszej wagi i zaburza nasz metabolizm. Spożywając regularnie olej kokosowy możemy wpłynąć na poprawę naszej flory i redukcję wagi. Jedynym innym dobrym źródłem kwasu laurynowego jest mleko matki, które zawiera 24% tłuszczów nasyconych: znacznie więcej niż 6% zalecane przez AHA.
-
Właściwości oleju kokosowego są z powodzeniem wykorzystywane w dietoterapii
Olej koksowy oraz zawarte w nim tłuszcze MCT wykazują bardzo dobre działanie u osób chorujących na epilepsję lekooporną, u których udaje zmniejszać liczbę napadów padaczkowych. Tłuszcze te pomagają zwiększyć stężenie ketonów we krwi, co wpływa na radykalne zmniejszenie częstotliwości napadów padaczkowych.
Obecnie mówi się również o korzystnym wpływie oleju kokosowego w leczeniu osób z chorobami neurodegeneracyjnymi (Alzheimer), u których wydaje się, że istnieje ograniczona zdolność do wykorzystania glukozy w procesie wytwarzania energii w pewnych częściach mózgu. W jednym badaniu z 2006 r. odkryto, że zastosowanie tłuszczów MCT doprowadziło do poprawy funkcji mózgu u pacjentów z łagodniejszymi postaciami choroby Alzheimera; ponadto ma korzystny wpływ w dietoterapii dzieci ze zdiagnozowanym zespołem psychologiczno-jelitowym GSPS (autyzm, ADHD, ADD, dyspraksja, schizofrenia, depresja).
-
Poprawia jakość Twojej skóry, włosów a nawet zębów
Olej kokosowy ma wiele zastosowań, które nie mają nic wspólnego z jedzeniem. Wiele osób używa go do celów kosmetycznych oraz do poprawy zdrowia i wyglądu włosów, a także skóry. Badania na osobach z suchą skórą pokazują, że olej kokosowy może poprawić wilgotność skóry. Może także zmniejszyć objawy egzemy.
Olej kokosowy ze względu na antybakteryjne właściwości jest z sukcesem wykorzystywany jako płyn do płukania ust, zabija bakterie i grzyby, poprawia pH jamy ustnej i pomaga w utrzymaniu nieświeżego oddechu.
W diecie moich pacjentów olej kokosowy jest podstawowym źródłem energii – bardzo mocno polecam go każdemu kto chce być zdrowy i mieć dużo energii !
Jeżeli chcesz sprawdzić, jak zdrowy tłuszcz może pomóc Ci w redukcji wagi ?
Zachęcam Cię do wypełnienia bezpłatnej ankiety zdrowia.
Zrób ten pierwszy krok:
- Wykonaj bezpłatną ankietę zdrowia, sprawdź, jaka jest ilość punktów stanu zapalnego w Twoim organizmie,
- Odbierz dostęp do edukacyjnego video i dowiedz się jakie pierwsze kroki pomogą Ci w walce z Twoimi dolegliwościami, nadwaga czy otyłością oraz jak poprawić stan zdrowia Twoich mitochondriów.
- Pobierz darmowe PDF, wykonaj ćwiczenia i zacznij działać!
Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie regularne wiadomości to zapisz się do mojego bezpłatnego newslettera i stań się moim subskrybentem:
ZNAJDZIESZ MNIE RÓWNIEŻ NA:
✔ FACEBOOK: Paulina Borkowska Holistic Nutrition Clinic
✔ INSTAGRAM: Borkowska.Dietetyk
✔ YOUTUBE : Paulina Borkowska Dietetyk kliniczny
ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ DO MOJEJ GRUPY NA FB : Holistyczne Żywienie- dietetyk kliniczny Paulina Borkowska, będziemy tam rozmawiać o tematach poruszanych na blogu.
Dietetyk kliniczny
Paulina Borkowska
Źródło:
- https://www.healthline.com/nutrition/top-10-evidence-based-health-benefits-of-coconut-oil#section11
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5044790/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8654328
- http://ajcn.nutrition.org/content/34/8/1552.short
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8450295
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC444260/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17651080
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8696422
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26859528
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26545671
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24320105
- http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/nyas.12999/full
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25636220
Dodaj komentarz