Sposób przygotowania
- Kapustę obierz z zewnętrznych brzydkich liści, umyj i przekrój na pół, wytnij twardy głąb. Następnie poszatkuj, ręcznie lub za pomocą maszyny do szatkowania na bardzo drobno w cieniutkie paseczki.
Marchew obierz i zetrzyj na wiórki. Kapustę i marchew przełóż do miski, dodaj sól, dokładnie wymieszaj i odstaw na 15 minut. - Gdy kapusta zmięknie zacznij ją ubijać przy pomocy drewnianego wałka, łyżki czy specjalnym kijem do kapusty. Kapusta musi puścić dużo soku.
- Następnie przełóż ją do kamionki, dokładnie uciskając, aby nie było pomiędzy powietrza, przykryj talerzem i obciąż. Cała kapusta musi być zanurzona. Kapustę trzymaj w temperaturze pokojowej, po 2 dniach zacznie mocno pracować i się podnosić, to znak, że trzeba zdjąć talerz i ubić ją ponownie, czyli ubić odgazowując. Bez ponownego ubijania stanie się gorzka. Średni czas kiszenia kapusty to 7-14 dni zależnie od temperatury otoczenia.
- Kapustę możesz przełożyć do słoików, gdy przestanie się odgazowywać i nie trzeba będzie jej ubijać.
- Kapustę kiszona przełóż do słoików, mocno ugniatając i zalewając sokiem z kapusty. Mocno zakręć przykrywką i odstaw w zimnie miejsce do lodówki lub piwnicy.
TIPS!
Do kiszonej kapusty możesz dodać również kminek, będzie ona wtedy mniej wzdymająca.