Sposób przygotowania
- Nogi wieprzowe lub wołowe (jeżeli dysponujesz dodaj również kurze łapki np. gnaty, kości z dziczyzny) myjemy w zimnej wodzie i dokładnie szorujemy szczoteczką, następnie moczymy w zimnej wodzie około 1 godziny. Wkładamy je do szerokiego rondla i zalewamy wodą, aż do całkowitego zakrycia.
- Dodajemy liście laurowe, ziele angielskie i sól do smaku, ocet jabłkowy i gotujemy pod przykryciem na bardzo małym ogniu, około 1,5 godziny. Następnie dodajemy obraną włoszczyznę i dusimy do czasu oddzielenia mięsa od kości.
- Ugotowane mięso przecedzamy przez gęste sito do garnka. Po przestygnięciu obieramy je i kroimy drobno. Podobnie postępujemy z ugotowaną włoszczyzną, kroimy na mniejsze kawałki, w plastry lub kostkę, według uznania. Pokrojone mięso wkładamy do przecedzonego wywaru po gotowaniu nóżek, doprawiamy solą i grubo mielonym pieprzem, majerankiem (opcjonalnie). Całość gotujemy jeszcze przez 2 minuty.
- Następnie siekamy drobno czosnek (jeżeli tolerujesz) i natkę pietruszki. Dodajemy do nóżek, mieszamy. Lekko przestudzone wlewamy do salaterek, słoików lub innych pojemników. Odstawiamy w chłodne miejsce do zastygnięcia co najmniej na 4 godziny, najlepiej na całą noc.
Tak przygotowane zimne nóżki gęstnieją same bez potrzeby dodatku żelatyny. Chyba, że używamy małej ilości nóżek w stosunku do innych składników albo robisz galaretkę na innych partiach mięsa, bez nóżek, wtedy dodatek żelatyny jest konieczny. W takim przypadku należy dodać odpowiednią ilość żelatyny na daną ilość wody zgodnie z instrukcją. Możesz również użyć agaru, jest on również bardzo korzystny i zdrowy, ale nie ma on takich właściwości regeneracyjnych na stawy jak naturalny kolagen. Mięso wieprzowe można zastąpić drobiowym i przygotować zimne nóżki z kurczaka lub mieszanki mięs, przepis pozostaje bez zmian. Ich smak będzie delikatniejszy i mniej wyrazisty. Zimne nóżki mają długą przydatność do spożycia, nawet do 2 tygodni.
Jedna porcja waży ok. 200g