5 kroków do poprawy zdrowia i pozbycia się uciążliwych dolegliwości
5 kroków do poprawy zdrowia i pozbycia się uciążliwych dolegliwości
W tym odcinku Holistycznych Chatów opowiem Ci więcej o ważnym elemencie poprawy zdrowia i samopoczucia, czyli domowej diagnostyce.
Najnowszy odcinek możesz obejrzeć TU lub TUTAJ albo przeczytać ten artykuł, jeśli taką formę przyswajania wiedzy wolisz.
Gdy chcemy wprowadzić zmiany np. zredukować swoją wagę czy zadbać o zdrowie, to powinniśmy zacząć od wsłuchania się w swoje ciało, a dokładniej w sygnały, które nam wysyła.
Jakie to sygnały? Może to być nadwaga, otyłość, ale nie tylko! Często takie sygnały ostrzegawcze pojawiają się dużo szybciej.
Oto przykłady niektórych z nich:
- zgaga,
- anemia,
- nawracający niedobór żelaza,
- niedobór witamin z grupy B (szczególnie B12)
- pękające naczynka,
- tendencja do siniaków,
- problemy z koncentracją,
- zaparcia,
- biegunki.
Są to problemy często spotykające moich pacjentów, którzy przychodzą do gabinetu. Warto mieć na uwadze to, że nie jest to normalny stan i zamiast przyzwyczajać się do swoich dolegliwości, lepiej działać i odpowiednio na nie reagować.
W tym pomoże wiedza, skąd one mogą się brać i w jaki sposób skutecznie się ich pozbyć. Dzięki temu jesteśmy w stanie poprawić swoje zdrowie, funkcjonowanie organizmu, nie dopuścić do pojawienia się choroby w przyszłości czy też problemów z wagą, nadwagą otyłością albo nieprawidłową kompozycją ciała.
Domowa diagnostyka to temat, który bardzo mocno omawiam ze swoimi pacjentami podczas pierwszych spotkań. To kluczowe dla profilaktyki, dlatego w tym Holistycznym Chacie opowiem Ci więcej o 5 krokach do poprawy zdrowia i pozbycia się uciążliwych dolegliwości.
KROK 1: CO?
Usiądź na spokojnie i wypisz na kartce wszystkie dolegliwości, które masz. Być może zebrało się ich naprawdę dużo – w takiej sytuacji zapisz wszystkie te, które są dla Ciebie naprawdę uciążliwe. Może to być anemia, tendencja do żylaków, pękające naczynka, wypadające włosy, nieregularne miesiączki, apetyt na słodycze, potrzeba drzemki w ciągu dnia… Zastanów się, co tak naprawdę obserwujesz w swoim organizmie i co chcesz wyeliminować.
KROK 2. KIEDY?
Kiedy tak naprawdę te objawy się pojawiły? Zazwyczaj w rozmowie z pacjentami widzimy pewną chronologię i zależność np. długo przed jednostką chorobową, taką jak niedoczynność tarczycy pojawiły się inne dolegliwości i sygnały ostrzegawcze. W takiej sytuacji szybka reakcja mogłaby w ogóle ograniczyć rozwój choroby. Dlatego zastanów się, jakie objawy i od kiedy się pojawiły. Dobrze, jeśli przemyślisz także, kiedy pojawiły się one pierwszy raz oraz z czym je kojarzysz.
Często w gabinecie mam pacjentki, które mówią mi, że przytyły np. 10-15 kg w ciągu ostatnich miesięcy bądź 2-3 lat. To jest bardzo dużo i musi być tego jakaś przyczyna. Warto jest prześledzić, co się działo w tym okresie przed tym, jak organizm się tak rozregulował, co doprowadziło do przytycia takiej ilości kilogramów.
KROK 3. POWIĄZANIA
W tym kroku porozmawiaj z mamą, tatą, babcią i rodziną, czy takie dolegliwości pojawiły się już w rodzinie. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że mogli mieć podobne dolegliwości, jednak nawet jeśli tak było, to myślenie: „moja mama miała zaparcia, więc ja mam to po niej” jest złe. Wciąż warto zacząć szukać przyczyny i zastanowić się, jak rozwiązać swój problem. Jeśli przez całe życie nie mamy z czymś problemu, nie jesteśmy tak uwarunkowani, to znaczy, że dolegliwości pojawiły się po drodze i był czynnik wywołujący.
Gdy już porozmawiasz z krewnymi i okaże się, że mieli podobne dolegliwości, to zastanów się, albo dopytaj, na co chorują. Z czym oni teraz się zmagają? Zobacz, czy ta historia, którą oni opowiedzą, nie przypomina waszej historii. Tyle że Ty możesz być na początku tej historii bądź w jej środku. To ma być taki element przestrzegający, że jeżeli nie zabierzesz się za szukanie przyczyny, za wsłuchiwanie się w organizm i wzięcie odpowiedzialności za zdrowie, to możesz mieć takie problemy, jak Twoi bliscy: nadciśnienie, otyłość brzuszna, konieczność zażywania leków na obniżenie cholesterolu i wiele innych.
Nawet jeśli wszyscy w Twojej rodzinie cierpią np. na zaparcia albo Hashimoto, to nie znaczy, że ty także musisz je mieć. To znaczy, że musisz usiąść, zastanowić się, co było pierwsze, jakie dolegliwości są towarzyszące, skąd one się biorą oraz skąd się wzięła jednostka chorobowa i jak można jej zapobiec.
Uwierz mi, że jak znajdziemy takie kluczowe elementy, to wszystko w naszej układance zacznie do siebie pasować. A od tego tylko krok do poprawy zdrowia – stopniowo wzmacniając swój organizm, dożywiając, uzupełniając niedobory, a dzięki temu też zapobiegając rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych, czy też uzyskując remisję, nawet jeśli choroba już się pojawiła.
KROK 4: ŹRÓDŁO
Ten krok nie jest łatwy i wymaga pewnej edukacji. Dlatego z tego miejsca zachęcam Cię do bycia na bieżąco z Holistycznymi Chatami i innymi treściami, które bezpłatnie, jak i płatnie udostępniam na swojej stronie WWW i w social media.
W kolejnych odcinkach HC będę mówiła o dolegliwościach, z którymi zmagają się moi pacjenci. Warto, bo są one powtarzalne i to one powodują, że mamy problemy z nadwagą, złym samopoczuciem czy inne choroby cywilizacyjne.
Co więcej, 31 maja o 20:00 przeprowadzę szkolenie online z darmowej diagnostyki. W tym szkoleniu będę omawiała najczęstsze dolegliwości, które pojawiają się w moim gabinecie, w tym ze:
- skórą (trądzik, naczynka, żylaki)
- oczami (podkrążone oczy, drgania powieki),
- uszami (nawracające infekcje, szum w uszach),
- gardłem (częste infekcje, chrypa, nieprzyjemny zapach z ust),
- ustami (zajady, pękające usta, opryszczki),
- językiem (biały nalot, afty, pleśniawki),
- zębami (kamień nazębny, krwawienie dziąseł),
- włosami (wypadanie włosów, łupież),
- paznokcie (łamliwość, poprzeczne kreski, pękające paznokcie),
- głową (zapalenie zatok, migreny),
- kamicą (kamienie w woreczku żółciowym, kamienie w nerkach, ostrogi),
- układem pokarmowym (zgaga, wzdęcia, zaparcia, biegunki),
- pęcherz moczowym (infekcje, ciemny mocz, różowy mocz),
- tarczycą (niedoczynność tarczycy, Hashimoto, choroby autoimmulogiczne tarczycy),
- anemią,
- alergiami i nietolerancjami pokarmowymi,
- ciśnieniem tętniczym,
- cholesterolem,
- problemami ze snem
KROK 5: PRZYCZYNA
Jeśli już znamy przyczynę, to jesteśmy w stanie stwierdzić, co musimy zmienić w swoim życiu, by zadbać o siebie i poczuć się lepiej. To profilaktyka, dzięki takie objawy, nie przerodzą się w chorobę. To bardzo ważne, by każdy z nas wziął odpowiedzialność za swoje zdrowie, postawił na edukację własną i działanie. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć wielu chorób, dolegliwości, a jeśli już się pojawiły, to uzyskać ich remisję.
A już w następnym odcinku Holistycznych Chatów opowiem Ci więcej o anemii.
Dodaj komentarz