fbpx
Holistic Nutrition Clinic Borkowska +47 462-69-533 pon-pt: 10:00-18:00, sob: 8:00-18:00 logowanie/rejestracja kontakt@borkowskadietetyk.pl

Proces Holistycznego Żywienia

Proces Holistycznego Żywienia

03-02-2019 | Paulina Borkowska | Bez kategorii

Proces Holistycznego Żywienia

Holistyczne podejście do zdrowia, żywności i żywienia, w praktyce jest to podejście, w którym człowiek traktowany jest jak istota niepodzielna, złożona z ciała i wszystkich jego układów, z umysłu i duszy. Podejście to uwzględnia również sieć wzajemnych powiązań między nami a wszystkim, co nas otacza. Takie spojrzenie sprawia, że łatwiej jest nam zrozumieć, w jaki sposób i dlaczego określone czynniki wpływają na rozwój wielu nieprawidłowości czy chorób. Podejście holistyczne pozwala usprawnić cały system, dzięki czemu organizm funkcjonuje lepiej i efektywniej na każdej płaszczyźnie. Dzięki niemu tworzymy komplementarną terapię dla całego organizmu, a nie tylko jednego chorującego narządu, należy odszukać i usunąć przyczyny schorzeń, a nie maskować ich objawy. Za każdym objawem stoi przyczyna. Jeśli jej nie szukamy, narażamy się na powstanie efektu góry lodowej: dostrzegamy tylko elementy widoczne gołym okiem, ale nie zdajemy sobie sprawy z bardzo poważnych nieprawidłowości, które – ignorowane przez lata – doprowadzają do rozwoju choroby. Tym, czego musimy się na nowo nauczyć, jest słuchanie swojego ciała i właściwe odczytywanie sygnałów, które nam ono wysyła, po to, aby z nim współpracować, a nie tylko od niego wymagać kolejnej redukcji kilogramów czy większej sprawności.

Odkrycie tego, co dzieje się w ciele, i określenie, jak różnorodne czynniki wpływają na funkcjonowanie organizmu, jest pierwszym krokiem do zrozumienia jego potrzeb. A to konieczne, bo przecież celem zdrowego żywienia jest nie tylko redukcja masy ciała, ale przede wszystkim profilaktyka, wydłużenie czasu życia w zdrowiu i aktywowanie wewnętrznych mechanizmów naprawczych, które zwalczają przyczyny choroby, a nie tylko maskują jej objawy.

Każda trwała zmiana jest procesem. Procesem, który wymaga konkretnego planu działania i odpowiedniego przygotowania. W odpowiedzi na tę potrzebę w swojej praktyce przeprowadzam pacjentów przez Proces Holistycznego Żywienia składającego się z 3 etapów: edukacji, oczyszczania i stabilizacji.

I ETAP EDUKACJA I DIAGNOSTYKA:

W tym etapie skupiam się na określeniu czynników, które zaburzają stan zdrowia pacjenta. Ich określenie i zdiagnozowanie pomaga w ustaleniu programu dietoterapii, który uwzględnia potrzeby i możliwości organizmu, dzięki czemu proces będzie znacznie bardziej efektywny, ale i łatwiejszy do zrealizowania, co da trwałe efekty. Otyłość i nadwaga jest skutkiem, a nie przyczyną, zaburzeń hormonalno metabolicznych, wynikających np. z permanentnie podwyższonego poziomu insuliny, przez co pacjenci mimo licznych i szczerych wysiłków, nie mogą zredukować wagi ani efektywnie, ani trwale. Dlatego w tym etapie przeprowadzam odpowiednią diagnostykę, wywiad kliniczny i żywieniowy po to, aby ocenić stan zdrowia organizmu, zapoznać się z jego zapotrzebowaniem i określić stopień niedoborów, aby jak najszybciej je uzupełnić. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nadwaga czy otyłość może wynikać z niedoborów żywieniowych, braku witamin, minerałów czy z zaburzeń trawienia, czyli – krótko mówiąc – z niedożywienia jakościowego. Zasada jest bardzo prosta. Jeżeli organizm pracuje prawidłowo na wszystkich płaszczyznach, to nie ma ryzyka chorób cywilizacyjnych, w tym nadwagi czy otyłość. Wystarczy jednak tylko jeden niewłaściwie działający element, żeby przez lata powstała cała kaskada nieprawidłowości wynikających z zaburzenia homeostazy organizmu. Takimi elementami mogą być nieprawidłowe pH żołądka, które powoduje niedobór enzymów trawiennych, zaburzenia flory bakteryjnej jelit skutkujące złym trawieniem i nieefektywnym wchłanianiem, niedobór witamin i minerałów, który obniża metabolizm, a nawet brak odpowiedniej ilości snu, co skutkuje zaburzeniem gospodarki hormonalnej. Nawet drobne nieprawidłowości mogą prowadzić do rozwoju stanów zapalnych czy niedoborów, które z kolei są punktem wyjścia dla chorób dietozależnych. Jeżeli więc cierpisz na cukrzycę, choroby układu krążenia, masz nadwagę lub otyłość, to pamiętaj, że nie walka z nadprogramowymi kilogramami powinna być twoim celem. One są tylko efektem zaburzeń, z którymi nie radzi sobie twoje ciało.

Ten etap to duża dawka wiedzy i edukacja pacjentów. Zrozumienie tego, jak funkcjonuje nasze ciało, jakie są jego potrzeby oraz w jaki sposób efektywnie możemy je zaspokoić jest kluczem do sukcesu. Dlatego w tej części omawiam najważniejsze zależności między zdrowiem, wagą a odżywianiem się. Wskazuję grupy produktów, które są dla nas najbardziej wskazane i dlaczego, co to jest gęstość odżywcza i dlaczego nasz efekt uzależniony jest od tego jaki rodzaj sałaty wybierzemy, co to są węglowodany netto i gdzie je znaleźć. Dowiesz się jakie sygnały wysłać Ci Twoje ciało, które objawy związane są z konkretnym niedoborem czy nierównowagą, opowiem jak najefektywniej zwalczyć stany zapalne i uzupełnić niedobory po to, aby podnieść metabolizm. Ważnym elementem tego etapu jest również przywrócenie elastyczności metabolicznej, czyli zdolności naszego organizmu do spalania tkanki tłuszczowej. Aby to osiagnąć wprowadzam dietę niskoweglowodanową – ketgogeniczną, dzięki czemu już w tym etapie możesz zredukować pierwsze 5, 10 a nawet 15 kg. Możesz na nowo stać się maszyna do spalania tkanki tłuszczowej, bo Twój organizm jest do tego stworzony. Czas trwania tego etapu uzależniony jest od stanu Twojego zdrowia, rekomendowany minimalny czas to 1-2 miesiące.

POSTAW PIERWSZY KROK
SPRAWDŹ STAN SWOJEGO ZDROWIA!

Wykonaj bezpłatną ankietę zdrowia, przez którą przeprowadzam moich pacjentów na początku Procesu Holistycznego Żywienia. Sprawdź, jaki jest wynik punktów stanu zapalnego w Twoim organizmie i dowiedz się jakie pierwsze kroki musisz podjąć, aby poprawić stan swojego zdrowia i skutecznie zredukować wagę.

 

II ETAP OCZYSZCZANIE I AKTYWNE SPALANIE: 

 W tym etapie dowiesz się jak aktywować redukcje wagi, jak skutecznie odblokować kanały detoksykacji. Jaka jest różnica między spalaniem glukozy a kwasów tłuszczowych, co to jest autofagia i  ketoza odżywcza, jakie są jej objawy, jak ją aktywować i jak czerpać z niej same korzyści. Problemy zdrowotne wynikają z zanieczyszczenia organizmu i braku równowagi. Na szczęście ludzki organizm ma fantastyczne wręcz zdolności samonaprawcze i regeneracyjne. Odpowiedni sposób żywienia jest w stanie w mniejszym lub większym stopniu wpłynąć na przebieg każdej choroby. Dziś wiemy już, że jedzenie ma wpływ na pracę

Genów. Ma zdolność ich włączania lub wyłączania i tym samym może warunkować np. występowanie pewnych schorzeń. Możesz więc mieć tendencję do pojawiania się określonych jednostek chorobowych, potwierdzone podatnością rodzinną, ale aby choroba faktycznie wystąpiła, muszą zadziałać pewne czynniki. Nie same geny decydują o naszym zdrowiu, duże znaczenie mają również środowisko, stres i oczywiście sposób odżywiania się i odpowiednia detoksykacja. Dlatego na tym etapie, skupiamy się na oczyszczeniu organizmu, jego detoksykacji i przywróceniu równowagi poprzez zastosowanie odpowiednich terapii wspomagających samoleczenia naszego organizmu.

Jednym z elementów tego etapu jest post warzywno owocowy dr Ewy Dąbrowskiej. Doświadczenie dr Dąbrowskiej pokazuje, że terapia żywieniem potrafi przynieść fenomenalne wręcz rezultaty nawet w pozornie beznadziejnych przypadkach. Post, jest swego rodzaju resetem dla organizmu, aktywuje i usprawnia procesy autofagii, pobudza do działania układ odpornościowy, który odpowiada za rozpoznawanie i zwalczanie szkodliwych substancji i patogenów, co pomaga w zwalczaniu stanów zapalnych, przywraca równowagę i redukuje nadmierne kilogramy. Dowiesz się jak bezpiecznie przygotować się do postu, jakie są jego najważniejsze zasady,  jak skutecznie i efektywnie go zrealizować, aby poprawić swoje zdrowie oraz jak z niego wychodzić, aby utrzymać efekt aktywnego spalania.

Holistyczne podejście usprawnia szlaki metaboliczne odpowiedzialne za spadek wagi i poprawę składu ciała i przede wszystkim redukcję otłuszczenia wewnętrznego. Dzięki czemu to właśnie na tym etapie najefektywniej spalamy zbędne kilogramy i zwalczamy stany zapalne, jednak nie jest to możliwe bez wcześniejszego przygotowania, usprawnienia trawienia i uzupełnienia niedoborów, które mają miejsce w etapie pierwszym, zachowanie odpowiedniej kolejności procesu jest kluczem do sukcesu. Czas trwania tego etapu, częstotliwość i długość powtarzania postów  uzależniony jest od stanu Twojego zdrowia, rekomendowany czas tego etapu to 2-9 miesięcy pracy nad swoim metabolizmem, uzupełniania niedoborów i edukacji żywieniowej i jej praktycznego zastosowania.

III ETAP STABILIZACJA:

Jak już wiesz zdrowy organizm nie ma problemów z wagą. Prawdziwa przyczyna to zaburzenia wynikające z powielanych przez lata błędów żywieniowych, a więc z naruszenia równowagi organizmu. Jeśli skupisz się na zdiagnozowaniu i wyeliminowaniu tych błędów, problem zniknie. W zależności z jak dużym problemem przyszło Ci się zmierzyć w pierwszych dwóch etapach, po ich przejściu czeka na ciebie ostatni etap stabilizacji.

Stabilizację rozpoczynamy w momencie, gdy udało nam się poprawić stan zdrowia, wyeliminować stany zapalne, uzupełnić niedobory, usprawnić trawienie i zredukować wagę lub gdy nasz cel jest już naprawdę blisko. Cały proces dostarcza nam wielu informacji na temat nas samych, uczy tego, jak współpracować ze swoim ciałem, słuchać jego potrzeb i je zaspokajać. W trzecim etapie wiesz już jakie czynniki zaburzyły stan Twojego zdrowia, wiesz również, które z wypracowanych nawyków muszą z Tobą zostać na stałe, jakie produkty powinny być fundamentem twojego żywienia, a których musisz unikać, bo nie są dla Ciebie korzystne. Teraz dowiesz się jakie nowe produkty możesz wprowadzić do swojej diety na nowo, w jakiej ilości i proporcji w pierwszej kolejności powinnaś tego dokonać. Potrafisz już odczytywać sygnały swojego ciała i wiesz co ci służy, a co nie. Nikt inny jak ty sama będziesz wiedziała, co jest dla ciebie korzystne i funkcjonalne.

Każda trwała zmiana jest procesem, który wymaga konkretnego planu działania. Takim planem działania jest proces holistycznego żywienia, który da Ci ogromną dawkę wiedzy na temat tego, jak funkcjonuje twoje ciało i jakie są jego potrzeby. Nie testuj więc kolejnych cudownych diet, bo one zadziałają krótkotrwale i nie wpłyną znacząco na stan twojego zdrowia, mogą je za to pogorszyć na skutek nieracjonalnego odżywiania się czy bardzo niekorzystnego efektu jo-jo. Szukaj u źródła, którym są stany zapalne, niedobory, błędne nawyki żywieniowe i brak świadomości potrzeb twojego ciała. Opracowany przeze mnie proces holistycznego żywienia, z powodzeniem stosuje u swoich pacjentów, sprawdź czy proponowane prze zemnie rozwiązania pomogą również i Tobie.

Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie regularne wiadomości to zapisz się do mojego bezpłatnego newslettera i stań się moim subskrybentem:

NEWSLETTER 

ZNAJDZIESZ MNIE RÓWNIEŻ NA:

✔  FACEBOOK: Paulina Borkowska Holistic Nutrition Clinic

✔  INSTAGRAM: Borkowska.Dietetyk

✔  YOUTUBE : Paulina Borkowska Dietetyk kliniczny 

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ DO MOJEJ GRUPY NA FB :  Holistyczne Żywienie- dietetyk kliniczny Paulina Borkowskabędziemy tam rozmawiać o tematach poruszanych na blogu.

Dietetyk kliniczny

Paulina Borkowska

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Holistic Nutrition Clinic Borkowska sp. z o.o.

Bærumsveien 385
Gjettum 1346
Norge

Władysława Łokietka 14
87-140 Chełmża
woj. kujawsko-pomorskie

 +47 462-69-533

kontakt@borkowskadietetyk.pl

NIP: 8792716349

Godziny pracy

  • Poniedziałek10:00-18:00
  • Wtorek10:00-18:00
  • Środa10:00-18:00
  • Czwartek10:00-18:00
  • Piątek10:00-18:00
  • Sobota8:00-18:00