fbpx
Holistic Nutrition Clinic Borkowska +47 462-69-533 pon-pt: 10:00-18:00, sob: 8:00-18:00 logowanie/rejestracja kontakt@borkowskadietetyk.pl

Holistyczne Podejście

Holistyczne Podejście

24-11-2019 | Paulina Borkowska | Bez kategorii

Holistyczne Podejście do zdrowia, żywności i żywienia,

W życiu każdego z nas przychodzi moment na podsumowanie i ocenę swojego życia, ale i ocenę stanu zdrowia, kondycji naszego ciała, ogólnego samopoczucia – CZAS PODSUMOWANIA wyników licznych walk z niechcianymi kilogramami, efektem JO-JO, czy dolegliwościami, które tylko w coraz to większym nasileniu dają o sobie znać z każdym rokiem. Jeżeli Twój bilans zdrowia nie jest dla Ciebie satysfakcjonujący, a dodatkowo Twój organizm woła o pomoc, po licznych dietach cud, jest to bez wątpienia odpowiedni czas, aby dowiedzieć się, czym jest HOLISTYCZNE PODEJŚCIE DO ZDROWIA, ŻYWNOŚCI I ŻYWIENIA i jak ono może pomóc właśnie Tobie.

Holistyczne podejście, w praktyce jest to podejście, w którym człowiek traktowany jest jak istota niepodzielna, złożona z ciała i wszystkich jego układów, z umysłu, emocji i duszy, dlatego, gdy cierpi jedna część, cierpi cały organizm. Terapia Holistyczna bieżę pod uwagę nie tylko stan ogólny ciała, ale też wszelkie czynniki mogące wpłynąć na samopoczucie i wewnętrzną równowagę.

Podejście to uwzględnia również sieć wzajemnych powiązań między nami a wszystkim, co nas otacza. Takie spojrzenie sprawia, że łatwiej jest nam zrozumieć, w jaki sposób i dlaczego określone czynniki wpływają na rozwój wielu nieprawidłowości czy chorób. Podejście holistyczne pozwala usprawnić cały system, dzięki czemu organizm funkcjonuje lepiej i efektywniej na każdej płaszczyźnie.

Celem Holistycznego podejścia jest zdiagnozowanie i usuwanie  przyczyny schorzeń, a nie maskować ich objawy. Dzięki niemu możemy stworzyć komplementarną terapię dla całego organizmu, a nie tylko jednego chorującego narządu.

Podstawą do działania jest jednak samozaparcie pacjenta, jego pewność, że chce zmienić swoje życie, ponieważ żadna terapia nie przyniesie zamierzonych rezultatów, jeśli sam pacjent nie będzie świadomie i czynnie uczestniczył w całym procesie. Odpowiedni, moment, zaangażowanie i chęć edukacji to podstawa, by móc trwale zmienić swoje nastawienie do diety i żywienia. To pacjent musi zmienić swoje odżywianie, przyzwyczajenia, budować świadomość swojego ciała, słuchać jego symptomów i odczytywać je w odpowiedni sposób, po to, aby odzyskać utraconą równowagę i na nowo współpracować ze swoim ciałem, bo tylko w taki sposób uzyskamy trwałe rezultaty.

PODSTAWOWE ZASADY HOLISTYCZNEGO PODEJŚCIA

 

1. WSPÓŁPRACUJ ZE SWOIM CIAŁEM

Wsłuchaj się w to, co mówi Twoje ciało, skup się na dolegliwościach, które Cię dotykają, zastanów się, od kiedy Ci one towarzyszą, kiedy pojawiły się pierwsze objawy, jakie one były i co mogło je spowodować. Bardzo często przez lata nie zwracamy uwagi na proste, pierwsze sygnały, jakie wysyła nam nasze ciało, które już dawno temu zapowiadały brak równowagi. Wśród pierwszych symptomów wyróżniam: zgagę, niestrawność, bóle brzucha, wzdęcia, migreny, bóle głowy, wysypki, biegunki, zaparcia. Objawy te bardzo często są wymieniane u osób, które po 5-10 latach od ich wystąpienie cierpią na choroby metaboliczne takie jak: cukrzyca, insulinooporność, miażdżyca, nadciśnienie, nadwaga, otyłość, PCOS, IBS syndrom wrażliwego jelita, alergie, nietolerancje, nieszczelność jelita, choroby autoimmunologiczne (Hashimoto, łuszczyca, toczeń, bielactwo). Tym, czego musimy się na nowo nauczyć, jest słuchanie swojego ciała i właściwe odczytywanie sygnałów, które nam ono wysyła, po to, aby z nim współpracować, a nie tylko od niego wymagać kolejnej redukcji kilogramów czy większej sprawności.

2. BIERZ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SWOJE ZDROWIE

To Ty lepiej niż ktokolwiek inny będziesz wiedzieć najlepiej, co jest dobre dla Ciebie i Twojego zdrowia, jakie są potrzeby Twojego organizmu, możliwości, preferencje i tolerancje. Zaangażuj się w proces dietoterapii, dowiedz się, jaka jest przyczyna Twojego stanu zdrowia, nadmiernych kilogramów, dzięki temu zdobędziesz wiedzę, która pomoże Ci utrzymać rezultaty, dostosować żywienie do Twoich potrzeb, tak aby było ono dla Ciebie najbardziej funkcjonalne i bezpieczne i nie chodzi mi tu o umiejętność wyliczania kalorii, bo kalorie nie mają z Twoja waga nic wspólnego, a na pewno nie tyle ile myślisz. To wartość i jakość spożywanej żywności da Ci zdrowie i wymarzoną, bo nie ilość a jakość spożywanej żywności ma znaczenie. Dobry specjalista pomoże Ci przejść pierwsze kroki, zapozna Cię z najważniejszymi zasadami, pomoże odnaleźć przyczynę Twoich dolegliwości, wskaże plan działania i dietoterapii, ale nie przejdzie on za Ciebie Twojego całego życia. Najgorszym krokiem, który możesz zrobić to ślepo wykonywać zalecenia, nie angażując się. Jeśli nie masz czasu, nie potrafisz się skupić lub niska efektywność zawodowa sprawia, że Twoja ekonomia nie pozwala Ci na podjęcie rzetelnego procesu dietoterapii, wiedz, że z każdym rokiem będzie tylko gorzej, jeżeli nic nie zmienisz. Przygotuj się do zmiany, podejmij wyzwanie świadomie i weź się do działania, zaczynając od najmniejszych kroków, które opisałam w tym darmowym poradniku.

3. ZNAJDŹ PRZYCZYNY SWOICH DOLEGLIWOŚCI

Każdy objaw ma swoją przyczynę, która należy zdiagnozować i wyeliminować. Aby zrobić to dobrze, musisz przeprowadzić odpowiednią diagnostykę, po to, aby po nitce do kłębka dojść do prawdziwej przyczyny. Bardzo często okazuje się, że jedno zaburzenie daje szereg różnych, niekiedy niepowiązanych ze sobą dolegliwości. Dlatego, gdy trafisz w przyczynę i skutecznie ją wyeliminujesz, pozbędziesz się więcej niż jednej dolegliwości. Pamiętaj za każdym objawem stoi przyczyna, jeśli jej nie szukamy, narażamy się na powstanie efektu góry lodowej: dostrzegamy tylko elementy widoczne gołym okiem, ale nie zdajemy sobie sprawy z bardzo poważnych nieprawidłowości, które – ignorowane przez lata – doprowadzają do rozwoju choroby. Zaniedbanie o odpowiednią, kierunkową (nie ogólną, bo ta może być niestarczająca) diagnostykę to najczęstszy powód chorób przewlekłych. Co więcej, maskowanie objawów, stosowanie łatwych i szybkich rozwiązań, zaciera ślady po dolegliwości, przez co możesz mieć problem z ich rzeczywistym zdiagnozowaniem. Po pewnym czasie choroby znów powróci, być może w zaostrzonej formie. Pamiętaj, że Twoje ciało ma świetne możliwości samoregeneracji, odbudowy i samoleczenia, jedyne co musisz zrobić to zapewnić odpowiednie warunku do tego, aby procesy te zachodziły w Twoim organizmie i były efektywne, dawały Ci widoczne rezultaty. Holistyczne podejście bez wątpienia pomoże Ci aktywować te mechanizmy.

SPRAWDŹ STAN SWOJEGO ZDROWIA!

Wykonaj bezpłatną ankietę zdrowia, przez którą przeprowadzam moich pacjentów na początku Procesu Holistycznego Żywienia.

Sprawdź, jaki jest wynik punktów stanu zapalnego w Twoim organizmie i dowiedz się jakie pierwsze kroki musisz podjąć, aby poprawić stan swojego zdrowia i skutecznie zredukować wagę.

4. WYBIERZ INDYWIDUALNE PODEJŚCIE DOPASOWANE DO TWOICH POTRZEB

Mimo że możemy chorować na tę same choroby, przyczyna ich wystąpienia może być zupełnie inna, wywołana przez inne czynniki: nieprawidłową dietę, stres, środowisko, co wiąże się z zupełnie innym procesem leczenia i dietoterapii. Gdy zmagasz się z bardzo dużym problemem zdrowotnym narastającym przez lata, na który wpływa szereg różnych czynników, wiedz, że nie jesteś w stanie trwale rozwiązać wszystkich z nich od razu. To, co musisz zrobić to wyznaczyć najważniejsze PIERWSZE KROKI, które precyzyjnie uderzą w największą nieprawidłowość i dadzą największe i najszybsze REZULTATY. Ja w swojej holistycznej praktyce pierwsze działania kieruje przede wszystkim na kondycję układu pokarmowego, ponieważ wiem, że 99% osób zmagających się z chorobami cywilizacyjnymi jest niedożywiona jakościowo i niestety nawet najlepiej zbilansowana dieta NIEZADZIAŁA, jeżeli nie zadbamy o wchłanialność i biodostępność wprowadzanych produktów. Taka indywidualna i komplementarna dieto-terapiia, poparta kierunkową diagnostyką prowadzi do tego, że EFEKTY zobaczysz już po pierwszych tygodniach stosowania diety

5. ZADBAJ O POZYTYWNE NASTAWIENIE DO DZIAŁANIA 

Holistyczne podejście to przede wszystkim stan naszego umysłu, podejście do naszego ciała i sposobu postrzegania przestrzeni, która nas otacza. Doświadczenie pracy z pacjentami pokazało mi, że największym problemem jest to, że – nie potrafimy być szczęśliwi, a wręcz boimy się cieszyć się z tego, co mamy. Pozytywne myślenie jest kluczem do sukcesu, umiejętność eliminacji stresu i negatywnego postrzegania świata skutkuje lepszym samopoczuciem, wyższą wolą walki i cierpliwym i konsekwentnym dążeniu do celu. Dlatego ważnym elementem całego procesu holistycznego żywienia jest również psychodietetyka, zdolność odstresowania, regeneracji i wprowadzania odpowiednich treningów fizycznych, dostosowanych do Twoich potrzeb. Ja nie mam wątpliwości, że możesz osiągnąć sukces, kwestia tylko, kiedy.

Odkrycie tego, co dzieje się w ciele, i określenie, jak różnorodne czynniki wpływają na funkcjonowanie organizmu, jest pierwszym krokiem do zrozumienia jego potrzeb. A to konieczne, bo przecież celem zdrowego żywienia jest nie tylko redukcja masy ciała, ale przede wszystkim profilaktyka, wydłużenie czasu życia w zdrowiu i aktywowanie wewnętrznych mechanizmów naprawczych, które zwalczają przyczyny choroby, a nie tylko maskują jej objawy.

W zrozumieniu swojego ciała i wprowadzeniu HOLIZMU do Twojego życia pomoże ci opracowany przeze mnie PROGRAM HOLISTYCZNEGO ŻYWIENIA, który przeprowadzi Cię przez trzy niezbędne kroki. Jego celem jest edukacja i diagnostyka, odblokowanie kanałów detoksykacji, po to, aby zanieczyszczony organizm mógł raz na zawsze pozbyć się toksyn i wrócić do równowagi. Takie działanie usprawnia metabolizm, pomaga w uzyskaniu trwałych rezultatów redukcji wagi a przede wszystkim w utrzymaniu wypracowanych efektów. Więcej na temat całego procesu znajdziesz tutaj.

Zapraszam Cie również na mojego Fanpage gdzie regularnie wstawiam posty na temat zdrowej diety

POSŁUCHAJ WIĘCEJ NA TEMAT HOLISTYCZNEGO PODEJŚCIA W BEZPŁATNYM NAGRANIU, KTÓRE ZNAJDZIESZ TUTAJ.

 

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy problem  stanów zapalnych dotyka również i Ciebie zachęcam Cię do wypełnienia bezpłatnej ankiety zdrowia.
Zrób ten pierwszy krok:

  1. Wykonaj bezpłatną ankietę zdrowia, sprawdź, jaka jest ilość punktów stanu zapalnego w Twoim organizmie,
  2. Odbierz dostęp do edukacyjnego video i dowiedz się jakie pierwsze kroki pomogą Ci w walce z Twoimi dolegliwościami, nadwaga czy otyłością oraz jak poprawić stan zdrowia Twoich mitochondriów.
  3. Pobierz darmowe PDF, wykonaj ćwiczenia i zacznij działać!

 

Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie regularne wiadomości to zapisz się do mojego bezpłatnego newslettera i stań się moim subskrybentem:

NEWSLETTER 

ZNAJDZIESZ MNIE RÓWNIEŻ NA:

✔  FACEBOOK: Paulina Borkowska Holistic Nutrition Clinic

✔  INSTAGRAM: Borkowska.Dietetyk

✔  YOUTUBE :

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ DO MOJEJ GRUPY NA FB :  Holistyczne Żywienie- dietetyk kliniczny Paulina Borkowskabędziemy tam rozmawiać o tematach poruszanych na blogu.

Dietetyk kliniczny

Paulina Borkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Holistic Nutrition Clinic Borkowska sp. z o.o.

Bærumsveien 385
Gjettum 1346
Norge

Władysława Łokietka 14
87-140 Chełmża
woj. kujawsko-pomorskie

 +47 462-69-533

kontakt@borkowskadietetyk.pl

NIP: 8792716349

Godziny pracy

  • Poniedziałek10:00-18:00
  • Wtorek10:00-18:00
  • Środa10:00-18:00
  • Czwartek10:00-18:00
  • Piątek10:00-18:00
  • Sobota8:00-18:00